Co je to?

Endoprotéza kyčle 

 

= Umělý kloub = Kloubní náhrada = Totální endoprotéza = Alloplastika = TEP = TP

 

Implantace (voperování) endoprotézy je ortopedická operace, při které se odstraní zbytky kloubních ploch kyčelního kloubu a nahradí se umělými povrchy, které se musí připevnit do kosti.

Tato operace je konečným a nevratným stadiem léčby několika základních onemocnění kyčelního kloubu.

U kyčle se na rozdíl od kolena neprovádí pouze při artróze, i když artróza kyčle tvoří asi 90% všech indikací primoimplantací endoprotézy kyčle .

Provádí se i při dalších diagnózách - nekróza hlavice kyčelního kloubu (stav kdy hlavice podlehne z nejasných příčin destrukci), dále je to revmatoidní polyartritida, u kyčle jsou to ale také výrazně zastoupené diagnózy úrazové - především zlomenina krčku femuru nebo zlomenina trochanerického masivu, zcela zřídka i diagnózy onkologické - zhoubné i nezhoubné nádory v oblasti kyčle.

 

Druhy endoprotez

Na rozdíl od endoprotezy kolena, kde se používá prakticky vždy cementovaný typ implantátu, je u kyčle situace rozmanitější.

totální endoproteza = nahradí se celý povrch kloubu

x

cervikokapitální endoprotéza = nahradí se jen hlavice - používá se už málo 

x

resurfacing endoprotéza = kdy se nedává stehenní dřík, ale jen krátký dřík do krčku femuru

 

 

cementovaná

x

necemetovaná 

x

hybridní = kloubní jamka je necementovaná, stehenní dřík je cementovaný

 

Volba typu implantátu u endoprotezy kyčle zaléží na spoustě okolností, typ volí samozřejmě primář oddělení.

Jeho rozhodnutí je podmíněno věkem a biologickým stavem pacienta (mladší pacienti dostanou více necementovaný typ), zvykem pracoviště (např ve Švédsku se hodně používají hybridní endoprotézy), cenou (limity zdravotních pojišťoven u nás nedovolí dát každému pacientovi necementovanou endoprotézu), typem postižení atd..

 

V ČR se provádí tisíce těchto operací ročně, četnost endoprotezy kyčle je ještě o něco vyšší než u endoprotezy kolena - odhadem přes 20 000?

Je standardním operačním výkonem všech velkých ortopedických klinik, všech okresních ortopedických pracovišť i několika ortopedických pracovišť soukromých.