Rehabilitace

Rehabilitace

a pooperační průběh

 

Pacient první den po operaci jen leží, začíná rehabilitace na lůžku - zatínání svalů - isometrie, cvičení hleznem jako prevence trombózy.

Je maximálně několikrát posazen, pouze šikovnější pacienti se občas i projdou s rehabilitační sestrou po pokoji. Většinou je stále zaveden močový katetr, na záchod se tedy zatím nesmí.

  

Druhý poperační den se vytahuje dren z rány, je zhotoven pooperační rtg snímek.

Na lůžku se začíná už i s ohýbáním kolena.

Pacient je poté posazen a posléze i postaven do berlí.

 

Po celou dobu probíhá po operaci kontrola operační rány, upravuje se medikace pacienta, reaguje se na event. potíže, podávají se analgetika ve velkých dávkách.

 

Nyní už začíná záležet hodně na pacientově snaze.

Zprvu to nejde nikomu jednoduše - jsou bolesti, člověk je zesláblý, unavený.

V okamžiku, kdy je schopen samostatné chůze, může se odstranit močový katetr.

 

Pokroky v rehabilitaci jsou zcela individuální, nicméně v okamžiku propuštění - tzn. 12. den po operaci by měl být každý po operaci kolena schopen koleno ohnout do 90 st a měl by v pohodě zvládat chůzi o berlích a to i po schodech.

 

Zhruba 12. den po operaci jsou vytaženy stehy, pacient je propuštěn.

 

Z většiny pracovišť je pacient propuštěn domů, je ale pravda, že někde probíhá přesun rovnou na rehabiliační oddělení nebo do rehabilitačního ústavu.

Toto ale někteří primáři neschvalují.

 

Pacient už sám koleno rozcvičuje a rozchází, o berlích se běžně chodí 3 měsíce.

Je normální, že koleno otíká několik měsiců po operaci, spousta pacientů se cítí dobře už krátce po operaci,“spokojenost „ po operaci může nastoupit ale i až za ¾ roku po operaci.