O bylinkách

O bylinkách

 

Léčivé rostliny patří od pradávna mezi lidová a přírodní léčiva. Někteří lidé bylinkám věří, někteří jsou více skeptičtí, ale je jen na každém z nás, jak se k tomu postavíme.

 

Léčivé byliny jsou rostliny, které obsahují účinné látky příznivě ovlivňující nepříznivý stav organismu. Léčba pomocí bylin se nazývá fytoterapie. Bylinky se užívají v různých formách. Např. masti, čaje, tinktury, obklady, koupele, oleje, zábaly..

 

 

Bylinné masti

 

Bylinné masti jsou velice oblíbené. Masti jsou obvykle tvořeny masťovým základem a účinnou látkou.

 

Základ může být :

  • živočišný ( neškvařené vepřové sádlo)

  • rostlinný ( slunečnicový olej, ricinový olej, olivový olej, glycerol...)

  • ropný ( parafín, vazelína)

Účinnou látkou rozumíme čerstvé nebo sušené byliny, nebo extrakty z bylin. Např:

  • arnika

  • heřmánek

  • jírovec

  • jitrocel

  • konpí

  • kostival....

  • A mnoho a mnoho dalších......

 

 

Bylinné čaje

 

Bylinný čaj je souhrný název pro rostlinné nálevy. Jsou připravovány pro jejich léčebné nebo preventivní účinky. Bylinné čaje jsou obvykle ke koupi jako jedndruhové nebo jako směsi. Bylinky si můžete sbírat a sušit sami, avšak jsou potřebné určité znalosti k rozpoznání a správnému použití bylin. Připravení čaje je velice jednoduché, obvykle stačí bylinu, či sáček s bylinnou směsí zalít hornkou vodou a nechat několik minut louhovat.

 

 

 

 

 

Bylinné koupele

 

Bylinná koupel Vás zbaví únavy, stresu a je blahodárná pro celé naše tělo. Koupel si jednoduše připravíte tak, že si nejprve uděláte odvar z bylin a ten pak vlijete do vany, nebo v případě kupovaných bylin určených přímo pro koupele, vložíte šáček přímo do vany s teplou vodou a necháte 10 minut louhovat.

 

 

 

 

Bylinné zábaly a obklady

 

Obklady jsou účinné především ke zmírňování bolesti a pro rychlejší hojení. Většinou se čistá tkanina namočí do odvaru z bylin nebo do ředěné bylinné tintury a položí na místo postižení. Na obklady se mohou použít i čerstvé bylinny či bylinné kaše - vhodná rostlina se umyje, rozmačká a nanese na nemocné místo. Místo se zakryje plátnem, převáže teplým ručníkem a nechá se působit.

Zábaly využíváme zejména k podpůrné léčbě. Čerstvé byliny se rozmixujía zředí s vodou tak aby vznikla kaše, která se zabalí do tenkého pláténka. Toto se pak přikládá na postižené místo.

 

 

 

 

Bylinné oleje

 

Bylinné oleje jsou vhodné k péči o pleť, k masážím, na mazání bolavých kloubů a svalů.

Jeho výroba je poměrně snadná, stačí do slunečnicového, mandlového nebo olivového oleje vložit bylinky dle výběru a nechat několik dní louhovat. Poté se olej přecedí a uloží do tmavé skleněné lahve.

 

 

 

 

Bylinné tinktury

 

Tintury neboli extrakty z bylin jsou jedním ze způsobů jak využít léčivých vlastností bylin. Bylinná tinktura je vlasně výluh bylin v lihu. Působí léčivě na celý organismus. Zevně i vnitřně. Tiktury se považují za účínější než čaje, protože alkohol vytáhne z bylin maximum účinných látek.

 

 

 

 

 

Zde je několik příkladů vhodných bylin na klouby, kosti a revmatické potíže:

 

Aloe vera, Boswellia serrata, Tužebník jilmový, Máta peprná, Kopřiva, Kostival, Černý bez, Arnika, Heřmánek, Kafr, Konopí

 

Na bolavé, natažené svaly a šlachy:

 

Měsíček lékařský, Kostival, Arnika, Kurkuma, Řimbaba, Kafr, Šišák bajkalský, Máta, Aloe vera, Jírovec