Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

 

Heřmánek pravý je znám jako léčivá jednoletá rostlina. Využívá se nejčastěji v kosmetice a léčitelství. Tato bylina je až 50 cm vysoká a příjemně voní. Kvete od května až do září. Jeho květy tvoří kuželovitě vyklenuté, žluté květní lůžko a okolo bílé okvětní lístky. Heřmánek si můžete lehce splést s heřmánkovcem nebo rmenem rolním. Květy těchto rostlin však nemají charakteristickou vůni ani vyklenuté květní lůžko.

 

 

Nejčastěji se sbírají květy, které se suší a používají ve formě čajů, odvarů, nebo do ozdravných koupelí či do polštářků pro lepší spánek. Zevně se heřmánek užívá ve formě nejrůznějších mastí nebo olejů.

 

Má široké léčivé účinky. Působí proti zánětům, alergickým reakcím na kůži. Příznivě působí při žaludečních a střevních potížích a též proti nadýmání. Uvolňuje křeče a tiší bolesti. Pomáhá při hojení ran. Koupele z heřmánku pomohou při bolestivosti kloubů a svalů. Napomáhá proti nachlazení, chřipce ci žánětům horních dýchacích cest.

 

V kosmetickém průmyslu je heřmánek hojně využíván do různých šamponů, parfémů, krémů, mýdel, masážních olejů a mnoha dalších přípravků.