Příznaky

Jak se projevuje artróza?

 

Rozvoj onemocnění bývá velmi pozvolný, obvykle mnoho let až desítky let.

Na začátku dochází ke změnám na úrovni metabolismu chrupavky, která ztrácí pevnost a pružnost. Na chrupavce se objevují drobné trhliny, dochází k jejímu ztenčování, pro které je typická častá nerovnoměrnost. Dokud je chrupavka schopna tyto děje kompenzovat, nemusí pacient pociťovat žádné změny. Teprve v okamžiku, kdy již chrupavka není schopna dostatečně plnit svou funkci, dochází k nepřirozené zátěži okolních tkání (kost, kloubní pouzdro, vazy, svaly), což se projeví prvními obtížemi.

Subchondrální kost (kost těsně  pod chrupavkou) na zátěž reaguje přestavbou své struktury (sklerotizace), dochází k tvorbě výrůstků, osteofytů. Jde o kompenzační mechanismus, který však ve svém důsledku omezuje pohyblivost kloubů.

Nejčastějším příznakem osteoartrózy je bolest a ztuhlost v postižených kloubech. Bolest bývá při zátěži.

Může dojít k otokům ,výpotkům postižených kloubů.

Typická je též tzv. startovací bolest a ztuhlost po delším klidu (např. ráno po probuzení), která po rozcvičení během 15-20 minut obvykle mizí. Při větším postižení bývá i bolest klidová. Ta je typická zejména při artróze kyčle. Bolestivost nemusí vždy odpovídat stupni rentgenové progrese onemocnění.

 

To jak se projevuje artróza je samozřejmě u každého člověka zcela odlišné.

 artroza - projevy