Koleno

Kolenní kloub

 

 

Koleno či kolenní kloub (articulatio genus) je nejsložitější a zároveň i největší kloub v lidském těle.

Kloubní plochy mají odlišné zakřivení (jsou inkongruentní), tuto nerovnost vyrovnávají vmezeřené ploténky - menisky - (vnitřní-mediální meniskus a vnější-laterální meniskus). Jsou tvořeny vazivovou chrupavkou.

Kolem kloubu se upíná kloubní pouzdro. Stabilitu kolene zajišťují kolenní vazy a svaly.

Kolenní vazy

V kloubním pouzdru je na vnitřní straně uložen vnitřní postranní vaz a na zevní straně zevní postranní vaz. Tyto kolenní vazy stabilizují koleno do strany a vymezují směr pohybu. Uvnitř kolene se nachází přední a zadní zkřížený vaz. Omezují předozadní pohyb, tzv. zásuvku a propnutí kolena. Jsou velmi důležité pro stabilitu kloubu. Oba vazy jsou napnuty uvnitř kloubu a nemají žádnou schopnost vlastního hojení. Pokud tyto vazy prasknou, již se nikdy neobnoví.Uvnitř každého kloubu je výstelka - synovie, která vytváří synoviální tekutinu. Ta snižuje tření při pohybu a zajišťuje výživu kloubní chrupavky. Výchlipky v kloubním pouzdře jsou tzv. burzy - polštářky vyplněné tekutinou, které většinou zamezují nadměrnému tření kolem šlachových úponů. 

Čéška

V přední části kolenního kloubu se stýká kloubní plocha čéšky (patella) a kloubní plocha stehenní kost i- kloub patelofemorální.

Čéška (lat. patella) je v našem těle největší sezamská kůstka (kost uložená ve šlaše), je zavzatá do šlachy čtyřhlavého stehenního svalu. I čéška má na svém kloubním povrchu silnou hyalinní chrupavku.

 

 

.